ازدواج مجدد شرایط و قوانین آن

ازدواج مجدد چیست؟


ازدواج مجدد

امروزه ازدواج مجدد یکی از مسائلی است که زندگی زناشویی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. این ازدواج ، یکی دیگر از انواع نکاح موقت بوده که دارای ضوابط و قوانین خود میباشد از جمله عدم و جود توارث و مدت زمان محدود که مختص به اینگونه عقد میباشد. جالب است بدانیم که صیغه 99 ساله نیز عقد موقت محسوب میشود. ما برآنیم تا در این مقاله درباره این موضوع و قوانین و شرایط آن توضیحات بیشتری ارائه دهیم.همچنین به بررسی این موضوع برای زن و مرد جداگانه بپردازیم. در صورت نیاز به برطرف کردن سوالات خود ، می توانید به راحتی از وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور خانواده کمک بگیرید.

شرایط ازدواج مجدد برای زن

شرایط ازدواج مجدد برای زنان بعد از طلاق یا زنانی که شوهرشان فوت کرده است، پیچیده نیست. این موضوع تنها شامل این است که زن ۳ ماه عده پس از جدایی نگاه دارد . به محض پایان عده سوم می تواند اقدام کند و به عقد مرد دیگری درآید. بالعکس نیز، مردان در مورد ازدواج با زن مطلقه، باید صبر کنند تا عده زن گذشته و سپس او را عقد کنند.

ازدواج با همسر اول در زمان عده

ازدواج با همسر سابق بعد از طلاق، در صورتی که تعداد دفعات طلاق کمتر از ۳ عدد باشد، از لحاظ قانونی منعی ندارد.اگر طلاق از نوع رجعی، خلع و یا مبارات باشد ، زوج و زوجه در ایام عده حق رجوع دارند. زوجه در این ایام هنوز همسر شرعی زوج محسوب می‌شود. مرد برای ازدواج مجدد نیاز به کسب اجازه از سوی دادگاه دارد .

شرایط ازدواج مجدد برای مردی که متأهل است

در اسلام،مرد اجازه دارد تا ۴ همسر اختیار کند. در حالت کلی ازدواج دوم بدون اجازه همسر مانعی ندارد مگر آنکه زن، در شروط ضمن عقد خود عنوان کرده باشد.

به همین منظور ، ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده مصوب مصوب سال ۱۳۵۳که به قانون جدید ازدواج مجدد معروف است، اذعان می دارد:

شرایط گرفتن زن دوم شامل موارد زیر است:

 • همسر اول توانایی عمل به وظایف زناشویی خود را نداشته باشد
 • همسر اول رضایت داشته باشد
 • همسر اول از شوهر خود تمکین نکند
 • همسر اول دچار بیماری های صعب العلاج یا جنون باشد
 • زن توانایی باروری نداشته باشد؛
 • زن اول مجرم یا معتاد باشد
 • زن به هر نوعی زندگی را ترک کند یا مفقوالاثر شود

حقوق زن در صورت ازدواج مجدد مرد

در ازدواج مجدد مرد، زن 2 حق دارد که به شرح زیر است:

 • جرای عدالت توسط مرد
 • حق طلاق برای زن: اجرای عدالت مرد به گونه ای است که اگر زن در صورت عسر و حرجدر تمکن مالی موجبات طلاق وی فراهم خواهد شد.
وکیل امور خانواده
وکیل متخصص خانواده

برای مشاوره با بهاره فیض ، وکیل پایه یک دادگستری ، متخصص در امور خانواده کلیک کنید: 09124478815


اقدامات قانونی در ازدواج مجدد

عدم ثبت ازدواج از سوی مرد جرم محسوب می شود و ثبت ازدواج مجدد تنها با اجازه دادگاه جایز است . لذا دادگاه می تواند برای فرد مجرم، حکم قضایی صادر کند. متقاضی باید دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم کند . در آن دادخواست ، خطاب به دادگاه دلایل و علل تقاضای خود را بیاورد. دادگاه نیز با انجام اقدامات ضروری و تحقیق از زن اول و پس از احراز توانایی مالی مرد و اجرای عدالت بین همسران، به وی اجازه ازدواج مجـدد می‌دهد. در غیر این صورت با درخواست او مخالفت خواهد شد.

اجازه دادگاه

پیشتر اشاره کردیم که ، عواملی همچون :

 • رضایت همسر اول
 • عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی
 • اعتیاد
 • ترک زندگی خانوادگی

موجب می‌شوند تا دادگاه به مرد اجازه ازدواج مجدد بدهد.پس به دلیل اهمیت مجددا این نکته را خاطر نشان می شویم که ، مرد نمی‌تواند با وجود همسر اول خود ، بدون اجازه دادگاه همسر دوم اختیار کند.

شرط ضمن عقد رضایت همسر اول در ازدواج مجدد

گاهی در عقدنامه شرط میشود که در صورت ازدواج مجـدد بدون رضایت زوجه ، زن از سوی شوهر وکیل است تا خود را طلاق دهد. پس اگر شوهر بدون رضایت همسر اول ، ولی با اجازه دادگاه اقدام به ازدواج کند،این موضوع ، لطمه‌ای به حق همسر اول نمیزند. همسر اول برای مطلقه کردن خود حق دارد از طریق دادگاه اقدام کند.

جدایی در ازدواج مجدد

هرگاه مردی با کسب اجازه از دادگاه ، ازدواج کند ، ولی ازدواج وی به مرگ یا جدایی ختم شود ، برای اختیار همسر دیگر نیاز به کسب اجازه مجدد دارد. بعبارت دیگر اعتبار اجازه ‌نامه صادره از سوی دادگاه تنها برای اتخاذ یک همسر است. در صورت هرگونه جدایی یا فوت زوجه دوم، فرد برای ازدواج احتیاج دارد تا مجددا از دادگاه اجازه بگیرد.

وکیل متخصص ازدواج مجدد
وکیل متخصص امور خانواده
مستندات قانونی
برخی از مواد قانون حمایت از خانواده
 • ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده 1391 در بحث ازدواج مجدد : ثبت نکاح دائم، فسخ و انفساخ آن، طلاق، رجوع و اعلام بطلان نکاح یا طلاق الزامی است.
 •  قانون حمایت خانواده 1391، ماده 21 : نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران در جهت محوریت و استواری روابط خانوادگی، نکاح دائم را که مبنای تشکیل خانواده است مورد حمایت قرار می‌دهد. نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در برخی موارد الزامی است. اعم از : باردارشدن زوجه ،توافق طرفین ،شرط ضمن عقد
 • ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده 1391: چنانچه مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی به ازدواج دائم، طلاق یا فسخ نکاح اقدام یا پس از رجوع تا یک ماه از ثبت آن خودداری یا در مواردی که ثبت نکاح موقت الزامی است از ثبت آن امتناع کند، ضمن الزام به ثبت واقعه به پرداخت جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت محکوم می‌شود. این مجازات در مورد مردی که از ثبت انفساخ نکاح و اعلام بطلان نکاح یا طلاق استنکاف کند نیز مقرر است.
قانون مدنی

همچنین در قانون مدنی می توان به ماده زیر در این بحث استناد کرد:

ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی: طرفین عقد ازدواج میتوانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند مثل اینکه شرط شود هر گاه شوهر زن دیگر بگیرد یا درمدت معینی غائب شود یا ترک انفاق نماید یا بر علیه حیات زن سوء قصد کند یا سوء رفتاری نماید که‌ زندگانی آن ها با یکدیگر غیر قابل تحمل شود زن وکیل و وکیل در توکیل باشد که از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهائی خود را مطلقه‌ سازد.


وکیل متخصص

در صورت نیاز به مشاوره در امور خانواده ،مانند: طلاق ، مطالبه مهریه ، موضوع ازدواج مجدد و … میتوانید با بهاره فیض ، وکیل متخصص امور خانواده تماس حاصل نمایید

مشاوره تلفنی سریع و آسان با وکیل پایه یک دادگستری : 09124478815

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *