مالیات مهریه

یکی از رسومی که اغلب خانواده‌های ایرانی به آن معتقدند، تعیین مهریه در مراسمات قبل از ازدواج است. باید بدانید که تعلق گرفتن مالیات مهریه ، راهکار دولت برای حفظ کانون خانواده و کاهش میزان طلاق در جامعه است. خانواده مهم‌ترین رکن جامعه است و افزایش طلاق باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. به همین دلیل دولت و مجلس تصمیم گرفتند با اعمال مالیات ، طلاق را کاهش دهند و به استحکام بنای خانواده کمک کنند. در این نوشتار با کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور مهریه به بررسی این موضوع می پردازیم.

مهریه چیست؟

برای بررسی مالیات مهریه ابتدا به تعریف مهریه اشاره می کنیم. همانطور که گفتیم بنیاد خانواده یکی از مهم‌ترین این بناها در جامعه است. مطابق دین اسلام هنگام ازدواج مهریه برای زن مشخص می‌شود. مرد در صورت توانایی پرداخت مهریه آن را می‌پذیرد. در واقع مهریه هدیه‌ای و حقی است که از جانب مرد باید به زن پرداخت شود. به عبارت دیگر مهریه مالی است که به خاطر عقد نکاح دائم یا موقت، تحت مالکیت زن می آید. او حق دارد که در مالش تصرف کند. یا هر زمان که مایل بود آن را مطالبه کند. مهریه می‌تواند عندالمطالبه یا عند الاستطاعه باشد. مطابق ماده 1082 قانون مدنی نیز به محض آن که عقد جاری شد، زن مالک مهر می‌شود.

ویژگی‌های مهریه

هر چند زن مالک شرعی و قانونی مهریه است و هیچ محدودیتی برای تصرف در آن ندارد، اما قبل از تعیین مهریه لازم است ویژگی‌های آن را بدانید. به عبارتی برای آنکه مالیات مهریه ، به مهریه تعلق بگیرد، مهریه مذکور باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • مهریه نباید متعلق به شخص دیگری باشد.
 • مهریه باید قابلیت تملک داشته باشد.
 • هر دو طرف باید از مبلغ مهریه راضی باشند.
 • میزان دقیق مهریه باید مشخص باشد.

به منظور مطالعه بیشتر در باب مهریه وارد لینک زیر شوید

مهریه و قوانین مربوطه

مالیات مهریه چیست؟

به منظور مشاوره با بهاره فیض، وکیل پایه یک دادگستری، متخصص در امور خانواده اعم از ازدواج و طلاق، کلیک کنید: 09124478815


مالیات بر مهریه چیست؟

با توجه به تورم و شرایط بد اقتصادی و در اوضاعی که قیمت سکه روز به روز در حال افزایش است، دولت به جهت جلوگیری از تعیین مهریه‌های بالا ، مالیات مهریه را در نظر گرفته است. بر اساس قانون جدید مهریه، افرادی که مهریه‌های بالاتر از چهارده سکه را قبول می‌کنند باید مالیات آن را به دولت بپردازند. نکته قابل ذکر در پرداخت این مالیات ثبت آن در محضر و هنگام ثبت عقدنامه است. طوری که اگر این مبلغ پرداخت نشود زوجین نمی‌توانند سند ازدواج خود را دریافت نمایند.

 شرح لایحه مالیات مهریه

وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است از مهریه‌های بالا‌تر از حد متعارف و غیرمنطقی با توجه به وضعیت زوجین و مسائل اقتصادی کشور هنگام ثبت ازدواج،  مالیات دریافت نماید . از این رو قانون گذاران برای مالیت مهریه به تدوین و تصویب لایحه حمایت از خانواده پرداختند. که در آن ملاک مهریه، تعداد 110 سکه بهار آزادی طرح جدید می باشد. بر اساس این مصوبه، مرد می تواند به هر تعدادی که به توافق طرفین می رسد سکه برای مهریه همسر خود تعیین نماید اما فقط 110 سکه آن دارای ضمانت کیفری و اجرایی دارد.

مالیات مهریه چگونه محاسبه می شود؟

مالیات مهریه به صورت زیر حساب می شود:

 • درصورتی که مهریه تا چهارده سکه بهار آزادی باشد، مهریه از مالیات معاف است.
 • پانزده تا صد سکه بهار آزادی ، یک و نیم درصد.
 • صد و یک تا دویست سکه بهار آزادی، دو درصد.
 • دویست و یک سکه بهار آزادی به بالا، پانزده درصد

هدف مالیات مهریه

بر اساس مالیات مهریه اگر زوجین بدانند در صورت توافق بر مهریه‌های سنگین باید مالیاتی بپردازند که توانایی پرداخت آن را ندارند و یا تمایلی به پرداخت آن ندارند، از تعیین مهریه‌های سنگین جلوگیری میکنند. در نهایت تعداد پرونده‌های زندان به دلیل مهریه تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت. زیرا امروزه یکی از پرونده‌هایی که امروزه اغلب مردان با آن درگیر هستند و به خاطر آن به زندان می‌افتند، تعداد بالای سکه‌های مهریه است.

چه کسی مالیات مهریه را می پردازد؟

به جهت تأثیرگذاری بیشتر این لایحه قانونی پرداخت مالیات مهریه بر عهده دو طرف است. آنها باید به صورت مساوی آن را پرداخت نمایند. در این صورت هم زن هم مرد ملزم به پرداخت مبلغ مالیات خواهند بود. اینکار و باعث ایجاد دغدغه برای آن‌ها خواهد شد. به عبارتی این تساوی میان طرفین باعث خواهد شد هم خانواده عروس و هم خانواده داماد با تعیین مهریه پایین موافقت نمایند.

معافیت از پرداخت مالیات مهریه

در این قسمت این موضوع را بررسی می کنیم که زوجین در چه صورتی از پرداخت مالیات مهریه معاف هستند؟

 • تا کنون قانون مربوط در این زمینه به تصویب مجلس شورای اسلامی یا دیگر مراجع قانون گذاری نرسیده است. بنابراین در حال حاضر مطابق با حقوق کنونی ایران مالیات قابل دریافت نیست. یعنی تا زمان تصویب نهایی زوجین از پرداخت آن معافند.
 • بانوانی که تحت نظارت کمیته امداد، یا بهزیستی می باشند، از پرداخت مالیات معاف اند.
 • در مورد مهریه های کمتر از چهارده سکه تمام بهار آزادی
چه رابطه ای بین مالیات مهریه و سکه وجود دارد؟

امروزه با توجه به تصویب قوانین جدید در بحث مهریه، و از آنجا که عمدتا مهریه ها به صورت تعدادی سکه در نظر گرفته می شوند، رابطه میان مهریه و سکه اهمیت دارد. در قانون، مالیاتی برای سکه تعیین شده است که جزء مالیات‌های مستقیم می‌باشد. اگر زن هنگام دریافت مهریه سکه دریافت کند مشمول پرداخت مالیات مهریه نخواهد شد.

به عبارتی نباید مبلغی را به عنوان مالیات بپردازند. البته در صورتی که زن مهریه خود را دریافت کند و آن را بفروشد باید مالیات آن را بپردازد. زیرا این فروش باعث کسب درآمد وی شده و او باید مالیات این سکه‌ها را بپردازند.

وکیل متخصص در امور خانواده

امروزه وکیل پایه یک دادگستری که در امور مهریه و طلاق تبحر و تسلط دارد، موظف است از تمامی قوانین جدید و قدیم حاکم بر این گونه پرونده ها آگاه باشد. به عنوان مثال مالیات مهریه یکی از قوانین جدیدی است که هم می تواند در ازدواج و هم در طلاق، تاثیر گذار باشد. در صورت نیاز به مشاوره با بهترین وکیل خانواده در تهران، متخصص در امور ازدواج و طلاق، با ما تماس بگیرید: 09124478815

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *